7 grudnia 2005

CSW Zamek Ujazdowski, Sala Kino/Audytorium

16.00 PANEL I
Filozof i kultura masowa
Dyskusja z udziałem Agaty Bielik-Robson, Stanisława Gromadzkiego („Przegląd Filozoficzno-Literacki”), Jana Hartmana („Principia”) oraz Dariusza Trzcińskiego, redaktora pisma „[fo:pa]” ze Szczecina.

18.30 PANEL II
Bollywood – czasem kult, czasem kicz
Prowadzenie: Michał Libera. Udział: Max Cegielski, Jakub Duszyński, Katarzyna Wajda (Witryna Czasopism.pl), Tomasz Kleta („Avatarae”)

Na czym polega fenomen indyjskiej fabryki snów, czyli Bollywoodu? Co się stanie, jeśli filmy z Bombaju „zaleją” Europę? Czy bollywoodzkie kino może zagrozić hollywoodzkim produkcjom? Jak Bollywood odbierane jest w Polsce? Czy jest synonimem kiczu? A może staje się kinem kultowym? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji.

Michał Libera


20.00 PANEL III
Krytyka artystyczna – czy boks zbliża ludzi?
Prowadzenie: Jarosław Suchan; w dyskusji udział biorą: Magdalena Ujma (Bunkier Sztuki), Monika Branicka („Art&Bussines”, spam.art.pl), Grzegorz Borkowski („Obieg”); Piotr Kowalik („Sekcja”)

Po co krytykować sztukę (współczesną), skoro i tak ma fatalną opinię u wpływowych konserwatywnych polityków i populistycznych publicystów? A jednak niektórzy krytykują, jakby zapominali, że „krytyka sztuki” znaczy przede wszystkim sztuki dogłębną analizę, a nie krytykanctwo, które psuje przecież dobre relacje między znajomymi. Z drugiej strony wiele osób deklaruje potrzebę wyrażania krytycznych opinii i przewartościowania ocen nawet najbardziej cenionych artystów, ale zmienia nagle zdanie, gdy to dotyczy ich pracy kuratorskiej, publicystycznej czy artystycznej.

Czy rzeczywiście krytyczne komentowanie faktów i postaw artystycznych, krytykowanie opinii o nich zbliża, albo czy może zbliżać, i co daje takie mentalne boksowanie, to kwestia jeszcze otwarta, ale chcemy porozmawiać o tym, dlaczego taka krytyka jest potrzebna piszącym i krytykowanym. Chcemy przekonywać do zgody na niezgadzanie się w ocenach. Co jednak mogą zdziałać kuratorzy wobec krytyki nie spełniającej ich oczekiwań? Krytyki napastliwej, niemerytorycznej, niekompetentnej?

Grzegorz Borkowski
  współorganizatorzy:    
  patroni medialni: