19 września 2006

Gdańsk, Instytut Sztuki WYSPA (Stocznia Gdańska)

16.00
„LAMPA” – udział biorą Paweł Dunin-Wąsowicz, Anna Dziewit i Agnieszka Drotkiewicz.

Paweł Dunin-Wąsowicz – publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża i redaktor naczelny czasopisma „Lampa”. Wraz z Tomaszem Łubieńskim i Kingą Dunin prowadził program „Dobre książki” w TVP1. Odkrywca i wydawca Doroty Masłowskiej, współautor książki Parnas Bis. Słownik literatury urodzonej po 1960 roku. Laureat Paszportu Polityki (2005, kategoria „kreator kultury”).

Anna Dziewit – redaktorka magazynu „SMS”, swoje teksty publikuje także w „Lampie”. Wokalistka i gitarzystka dziewczyńskiego zespołu Andy. Studiuje politologię i zarządzanie kulturą na UJ.

Agnieszka Drotkiewicz – autorka powieści Paris London Dachau. Ukończyła Stosunki Międzykulturowe w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie studiuje na tej uczelni kulturoznawstwo. Stale współpracuje z czasopismem „Lampa”.

Jesienią ukaże się książka Anny Dziewit i Agnieszki Drotkiewicz Głośniej! Rozmowy z pisarkami.

17.15
„Pogranicza” – Piotr Krupiński
„Portret” – Bernadetta Darska
Spotkanie prowadzi: Przemysław Gulda.

Piotr Krupiński – pracownik naukowy w zakładzie Historii Literatury XIX w. Uniwersytetu Szczecińskiego. Redaktor Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”.

Bernadetta Darska – redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”, przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą pismom feministycznym i genderowym w Polsce, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Publikacje m.in. w: „Portrecie”, „Res Publice Nowej”, „Witrynie Czasopism”, „Warmii i Mazurach”, „Ha!arcie”, „Zadrze”, „Pograniczach”, „Artmixie”. Autorka zbioru esejów Ucieczki i powroty.

Przemyslaw Gulda – doktor nauk prawnych, obecnie wykłada w Gdańsku. Jest związany z nowojorskim „Nowym Dziennikiem”. Jego teksty ukazują się także w „Lampie”, „Tylko rocku”, „Filmie” i innych pismach. Prywatnie praktycznie ani na chwilę nie przestaje słuchać muzyki i nie wychodzi z kina. Autor książki „Siedemnaście sekund”.

19.00
„Architektura-Murator”. Udział biorą Ewa Porębska i Katarzyna Tomasiewicz

Ewa Porębska – architekt, redaktor naczelny miesięcznika ARCHITEKTURA-murator, wiceprezes wydawnictwa MURATOR. Autorka wielu publikacji na temat architektury, także opracowań w ramach programów badawczych Towarzystwa Urbanistów Polskich i Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiej Rady Architektury i Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspert Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2007. W 1998 roku otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus” za zasługi dla rozwoju Architektury Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Katarzyna Tomasiewicz – redaktor do spraw organizacyjnych w miesięczniku „Architektura- Murator”

20.15
„Obieg” i „Artmix”. Udział biorą Adam Mazur i Izabela Kowalczyk.
Spotkanie prowadzi: Grzegorz Klaman.

Adam Mazur – redaktor magazynu kulturalnego „Obieg”, współpracuje z „Magazynem Sztuki”. Jest kuratorem w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Izabela Kowalczyk – historyczka sztuki, krytyczka i publicystka; pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Za książkę Ciało i władza. Polska sztuka krytyczna lat 90. otrzymała nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Współzałożycielka „Konsoli” – inicjatywy, której celem jest rozpowszechnianie teorii feministycznej poprzez regularne sympozja i wystawy. Powołała do życia „artmix” – internetowy magazyn z tekstami na temat sztuki, kultury wizualnej i feminizmu.

Grzegorz Klaman – rzeźbiarz, wraz z Anetą Szyłak założył i prowadzi Galerię Wyspa (od 1985), współautor koncepcji Otwartego Atelier (1992) i Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (1998) w dawnej Łaźni Miejskiej oraz prezes Fundacji Wyspa Progress (od 1994). Obecnie prowadzi Modelarnię (2002) i Instytut Sztuki Wyspa na terenie Dawnej Stoczni Gdańskiej.


### Kartofle Kulturalne – catering obsługuje restauracja „Swojski Smak”

  współorganizatorzy:    
  patroni medialni: